پارچه ترکیبی نیمه مصنوعی

بنگالین

پارچه آجدار از ابریشم، پشم یا الیاف مصنوعی بافته شده است. بنگالین به نوع بافت پارچه اشاره دارد.این پارچه برای اولین بار از فرانسه وارد شد و امروزه بیشتر برای ساخت شلوار استفاده میشود.

دورس

پارچه های نخی با الیاف پنبه که ضخیم ومقاوم اند و به دونوع 2نخ و3نخ تقسیم می شوند. از دورس برای تهیه لباس هایی مانند گرمکن ورزشی بیشتر استفاده می شود.

ژاکارد

به پارچه هایی که طرح آنها از روند بافت پارچه شکل گرفته باشد ژاکارد گفته می شود. این پارچه زیبا، ضدچروک و با پرداختی عالی بوده و 2رو می باشد. اغلب طرح به صورت برجسته روی پارچه کار میشود. مواد اولیه این پارچه نخ وپلی استر باکیفیت است و ضخامت آن نسبتا زیاد است. ژاکارد پارچه بادوامی است وشستشوی راحتی دارد. البته کاربرد آن محدود به پوشاک نیست و ازانواع ضخیم تر آن برای دوخت پرده ، رومیزی، روبالشی و..... و در طراحی داخلی منازل استفاده میشود. اگر پارچه ژاکارد با الیاف پلاستیک ترکیب شود کمی حالت کش پیدا می کند.

کرباس :

پارچه ای با بافت درشت و سنگین است که از الیاف پنبه، کتان یا کنف بافته می‌شود. ازتار و پود کمی ساخته شده اما ضخامت تار و پود زیاد است این پارچه برای ساخت بوم نقاشی, چادر مسافرتی,لایی کت شلوار و..... استفاده می‌شود.

کرپ :

پارچه کرپ معمولا از جنس هایی مانند ابریشم، پشم و یا پلی استر تهیه می شود. این پارچه با ظاهر توری شکل ، معمولا دارای حالتی مجعد و پیچ خورده میباشد. از کرپ برای تهیه انواع شلوارهای زنانه ، چادر مشکی ، کت دامن، لباس های مجلسی و.. استفاده میشود. کرپ انواع مختلفی دارد که رایج ترین آن کرپ مازراتی ,کنزو ,باربی, bm,اسکاچی, مرویجت و ..... و درمدل های ساده و طرح دار می باشد.

کریستال

پارچه کریستال بیشتر به عنوان پارچه مبلی مخصوصا جهت مبل استیل شناخته شده است.ازاین پارچه برای چادری (حریرالاسود)، همچنین لباس های تابستانی و مجلسی نیز استفاده می شود.

گاباردین

نوعی بافت پارچه انگلیسی با بافت ریز از پنبه،پشم یا الیاف مصنوعی با نقوش تیغ ماهی،جناقی یا مخلوط راه راه اریب است که همواره ازسمت راست به چپ یا بالا به پایین و بسیار سخت و محکم بافته میشود. از این پارچه در پیراهن و کت مردانه، کت و شلوار، پالتو، شلوار، بادشکن، فرم های اداری و....... استفاده میشود.

مختصری با انواع پارچه های ترکیبی نیمه مصنوعی آشنا شدیم
امید است مفید واقع شده باشد

تماس سریع