پارچه خالص طبیعی
پارچه های خالص طبیعی به 8 گروه اصلی تقسیم می شوند که در ادامه به توضیح برخی می پردازیم.
1) ابریشم
2) بامبو
3) پشمی
4) پنبه ای
5) جیر
6) چرم طبیعی
7) سویا
8) کتان

ابریشم

پارچه های ابریشمی از مستحکم ترین پارچه های دنیا هستند و به علت داشتن پروتئین ، هادی حرارت نبوده و آن را در خود نگه میدارند. غالبا از پارچه های ابریشمی جهت لباس های لوکس ونیز مجلسی استفاده میشود.لباس های ابریشمی معمولا برای فصل زمستان مناسب هستند. پارچه ابریشم بسیار سبک و براق است وکشش زیادی داردو در برابر چروک و پارگی مقاوم است.

بامبو

پارچه بامبو نرم،انعطاف پذیر و براق است(نرم تر از ابریشم وپنبه) عرق بدن را جذب میکند و آرام تبخیر میکند بنابراین مناسب برای فصل تابستان است.

پارچه پشمی

از پشم گوسفند ، پشم لاما و موی بز میتوان پارچه پشمی را تولید کرد. پارچه های پشمی عایق اند و هوا را ذخیره میکنند. عرق بدن را جذب وآرام تبخیر میکنند بنابراین گزینه خوبی برای البسه زمستانی اند. البته همانطور که میدانید در فرآیند تولید پارچه, مواد به صورت خالص استفاده نمیشوند و همراه سایر پارچه ها بافته میشوند. پشم به صورت خالص پارچه ای بسیار زمخت و زبری میشود به طوری که حتی در زمان قدیم صوفیان برای ریاضت کشیدن از پارچه پشمی صد درصد خالص لباس تهیه میکردند و با پوشیدن آن ریاضت میکشیدند.

نخ پنبه

پارچه های پنبه ای در ایران بیشتر با نام "نخی" شناخته می شوند.نخ پنبه ای از طریق بافندگی به پارچه یا بافته های پنبه ای تبدیل میشود.این پارچه ها که حرارت را منتقل میکنند بسیار خنک هستند . پس از شستشو معمولا آبرفت داشته و اگر به صورت خالص استفاده شوند خیلی زود چروک می شوند. لکه گیری آنها آسان است به همین دلیل در مراکز بهداشتی وبیمارستان ها بسیار پرکاربرد هستند. مقاومت بالایی در برابر ساییدگی دارند و درلباس سربازی استفاده میشوند.به طور کلی پارچه پنبه ای یکی از بهترین انواع پارچه است که در تهیه البسه و ملحفه طرفداران زیادی دارد.اما بیشترین مصرف آن در لباس های تابستانی و خنک است. برای جلوگیری از چروک شدن این نوع پارچه ها بهتر است علاوه بر الیاف پنبه از پلی استر نیز استفاده شود.

چرم طبیعی

پارچه چرمی بسیار انعطاف پذیر و با دوام است و از دباغی پوست خام جانوران، به‌ویژه گاو و گوسفند به‌دست می‌آید. چرم، کاربردهای مختلفی دارد. اما بیشترین کاربرد آن را می توان در تهیه کاپشن، کیف و کفش ,شلوار، کراوات، دستکش، کت، کمربند و وسایل جانبی مانند جاکلیدی نام برد.

پارچه سویا

پارچه سویا از دانه های سویا بعد از استخراج روغن گرفته میشود، پارچه سویا گرم است و بسیار لطیف ونرم می باشد.

کتان

از الیاف ساقه کتان که یک گیاه علفی است ساخته میشود. پارچه ی کتان را به عنوان پادشاه پارچه ها می شناسند. از کتان برای ساخت مبلمان منزل نیز استفاده میشود. پارچه کتان شستشوی راحتی دارد، نرم و با دوام است و به دلیل لطافت وخنکی مناسب البسه تابستانی میباشد. از جمله موارد استفاده کتان میتوان به شلوار،شلوارک،انواع ملحفه و روبالشی،روتشکی و..اشاره کرد.

پارچه خالص طبیعی

تماس سریع