پارچه خالص مصنوعی
پارچه های خالص مصنوعی انواع مختلفی دارد که ما در اینجا با برخی از آن آشنا می شویم:
1) ابریشم مصنوعی
2) استات
3) اکریلیک
4) پلی استر
5) پلی آمید
6) پلیش
7) تریکو
8) چرم مصنوعی
9) لاکرا یا الاستین
10) لمه
11) نایلون
12) ویسکوز

استات

از اولین الیاف مصنوعی ساخت بشر است، بیشتر درتهیه دکمه، قاب عینک و.. استفاده میشود.البته دوخت لباس مجلسی نیز از پارچه های استات بسیارمرغوب میتوان بهره برد. همچنین برای تودوزی،بلوز،پیراهن،اثاث منزل،فیلترسیگار و.. ازاستات استفاده میکنند.

پلی استر

پلی استر الیافی کاملا مصنوعی است.قیمت مناسب و کاربرد بسیار زیاد آن باعث شده به سرعت در صنعت نساجی مورد استفاده قرارگیرد. پارچه های پلی استر، مقاومت بسیاربالایی در برابر چروک شدن دارند.حتی زمانی که خیس باشند، پس از خشک شدن حالت خود را حفظ کرده ونیاز به اتوکشی ندارند. پلی استراگر با الیاف طبیعی مانند پنبه مخلوط شود در منسوجات سبک مثل پارچه پرده ای،ساتن،پیراهن،بلیز و... استفاده خواهد شد. پلی استر به دلیل اتوپذیری بالا در لباس های زنانه بیشترین کاربرد را دارد.

پولیش

پولیش یا پارچه پرز دار با پوشش مویی ضخیم است، رنگ و اندازه آن شبیه خز واقعی است اما نخ استفاده شده در آن مصنوعی است

تریکو

پارچه تریکو قابلیت پرداخت و طراحی وسیعی دارد. همچنین به دلیل قابلیت کشش بالایی می توان از آن جهت دوخت یقه، حلقه ی آستین، آستین و... استفاده کرد.

چرم مصنوعی یا PVC

از چرم مصنوعی در ساخت کیف وکفش،چمدان،دستکش،پوشش های ضدآب،کمربند،کاپشن،لباسهای مجلسی، جلددفتر وتقویم ها،کاغذ دیواری،کاورماشین و موارد دیگری استفاده میشود و فرآیند تولید و الیاف آن مصنوعی اند.

لاکرا یا الاستین

لاکرا یا الاستین یک پارچه مصنوعی است که به پارچه با خاصیت کشتسانی فوق العاده شناخته شده است. از پلاستیک طبیعی محکم تر و بادوام تر است. ازاین پارچه در مواردی استفاده میشود که کشتسانی بالایی مورد نیاز باشد. بیشترین کاربرد آن را می توان در لباس های ورزشی و مایوها نام برد.

لمه

لمه پارچه ای رنگارنگ و براق که از الیاف رنگی یا نخ های براق بافته شده است و در انواع مختلف ساده وکارشده یافت میشود. ازجمله لمه های کارشده پرمصرف میتوان به لمه پولک دوزی شده و لمه شنی اشاره کرد. بیشترین مصرف لمه در لباسهای مجلسی و گاهی چادری است.

پارچه خالص مصنوعی مانند : تریکو, استات, اکریلیک, پلی استر و …. می باشد

تماس سریع